امروز : 1402/07/08
انتخاب زبان : English

پرسش و پاسخ

س1: آیا مصرف داروهای گیاهی بی­ خطر است؟

ج1: برخلاف باور عمومی و رایج، مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی کاملاً به دور از خطر نبوده و ممکن است با سایر داروهای مصرفی اعم از شیمیایی یا طبیعی، و یا با بیماری­های زمینه­ای فرد تداخلاتی داشته باشند که منجر به بروز مشکلات بعدی شود. بنابراین بهتر است قبل از تهیه و مصرف با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

س2: آیا استفاده از داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی در دوران بارداری یا شیردهی ایمن ­تر است؟

ج2: مصرف بسیاری از گیاهان دارویی به دلیل خطرات احتمالی و یا به دلیل نبود اطلاعات کافی درباره ایمنی آنها، در دوران بارداری و یا شیردهی ممنوع است. بنابراین در این دوران خودسرانه و بدون مشورت با پزشک معالج از هیچ گیاه دارویی یا فرآورده­های گیاهی استفاده نکرده یا جایگزین داروهای دیگر خود نکنید.

 

س3: صدور مجوز قانونی تولید داروهای گیاهی بر عهده کدام نهاد است؟

ج3: اداره کل فرآورده­های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو

 

س4: آیا داروهای گیاهی که در شبکه ­های ماهواره­ای تبلیغ می­ شوند مورد تایید هستند؟

ج4: به طور کلی هیچ یک از داروها اعم از شیمیایی و گیاهی، اجازه تبلیغات در رسانه ­های فراگیر یا محلی برای عموم مردم ندارند. غالب داروهایی که در این شبکه­ ها تبلیغ می­شوند اساساً فاقد مجوزهای ساخت لازم و تاییدیه از مرجع قانونی، یعنی سازمان غذا و دارو هستند.

 

س5: آیا داروهای گیاهی که در برخی کانال­های تلگرامی، صفحات اینستاگرامی و مانند اینها تبلیغ شده و به فروش می ­رسند مجوز دارند؟

ج5: شرکتهای تولید کننده فرآورده­های طبیعی با ادعای اثر درمانی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو، تنها مجاز به عرضه فرآورده در داروخانه­ها بوده و اجازه فروش تلفنی، اینترنتی، نتورک مارکتینگ و امثال آن را نداشته و همچنین مجاز به ارایه مشاوره مستقیم به مصرف کننده نیستند.

 

س6: آیا عطاری­ها مجاز به عرضه داروهای گیاهی هستند؟

ج6: عطاری­ها صرفاً مجاز به ارایه گیاهان فرآوری نشده به درخواست مراجعه کننده بوده، و از نظر قانونی مجاز به تشخیص، راهنمایی و تجویز نیستند. محل عرضه داروهای گیاهی داروخانه­ ها بوده و فروش آن­ها در عطاری­ها ممنوع است.

 

س7: آیا عطاری­ها زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می­ کنند؟

ج7: خیر. مرجع صدور مجوز عطاریها صنف مربوطه بوده که در زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت تعریف شده است.