امروز : 1402/07/08
انتخاب زبان : English

درباره ما

فارماکوگنوزی شاخه ای است از علوم دارویی که به مطالعه و جستجوی داروهای با منشاء طبیعی می پردازد. اگرچه عالم گیاهان گسترده ترین حوزه مطالعاتی فارماکوگنوزی را شامل می شود، خواص دارویی قارچ­ ها، جانداران دریازی (Marins) و برخی محصولات حیوانی نیز در فارماکوگنوزی مورد مطالعه قرار می گیرند. 

دانش فارماکوگنوزی با بهره گیری از طب سنتی، اتنوبوتانی، فارماکولوژی، گیاهشناسی و شیمی سعی در کشف مولکول های طبیعی دارویی و شناخت مکانیسم های سلولی مولکولی مرتبط با اثرات آنها دارد. توسعه روشهای دستگاهی، امروزه فارماکوگنوزی را در تولید و کنترل کیفیت فرآورده های طبیعی استاندارد توانمند ساخته است. 

در ایران، مقطع Ph.D فارماکوگنوزی در سال 1368 به عنوان یکی از رشته های تخصصی داروسازی راه اندازی شد. این رشته در ایران همواره به واسطه تنوع پوشش گیاهی و پیشینه غنی طب سنتی ایران از قابلیت رشد و بالندگی عظیمی برخوردار بوده و تاکنون بیش از 130 متخصص فارماکوگنوزی مشغول فعالیت در حوزه های مطالعاتی این رشته می باشند. 

انجمن فارماکوگنوزی ایران در سال 1379 به همت جمعی از اساتید پیشکسوت از جمله استاد دکتر محمود مصدق تاسیس شد. ارتباط علمی، آموزشی و هم افزایی هر چه بیشتر متخصصین فارماکوگنوزی سراسر کشور از اهداف تاسیس انجمن فارماکوگنوزی ایران است. 

این انجمن امیدوار است تا با هم فکری و تعامل متخصصین فارماکوگنوزی در این بستر فکری در راستای رشد و توسعه هر چه بیشتر دانش فارماکوگنوزی در ایران تاثیرگذار باشد.